Aj je reč o generálnych manažéroch amerických športových klubov, tak si pomyslíme, že musí ísť o spoľahlivých géniov, ktorí viac než dobre rozumejú i financiám. V podstate sa nemýlime. No niekedy sa stane výnimka, kedy hráč využíva peniaze celého klubu a bráni mu tak v rozvoji a prínosu iných drahých hráčov. Bolo by to ešte celkom prijateľné, keby sa aspoň snažil podávať výkony, aké si od neho sľubovali.
úřední dopis

Týmto úvodom som chcel poukázať na situáciu, kedy v deväťdesiatich rokoch prišiel do Ottawy talentovaný ruský hokejista, útočník Alex Jašin.

V tomto bodobí bol Jašin ukážkovou perfekného hokejistu s výbornou fomou. Ottawa Senators zažívala ťažké roky bez úspechov a ich súpisku netvorila žiadna superhviezda. Do tohto klubu prišiel tento vtedy mladý Rus, ktorý mužstvu dodával celkom pozitívnu nádej. Tiahol celé mužstvo a diváci sa opäť vrátili povzbudozovať a hlavne mínať svoje peniaze za vstupné. Bol pre nich veľká nádej a asi jediná superstar v tomto klube.
podpis dokumentů

        Potiaľto by bolo všetko fajn.

Lenže nastáva rok 2001 a tento talent odchádza do nového pôsobiska. New York Islanders.

/Mimochodom, bol vytrejdovaný za nášho Zdena Cháru./
nutnost podpisu

Klub New York Islanders neváha ani len chvíľku a Jašinovi dáva podpísať lukratívnu dlhoročnú  zmluvu, kedy mu bude každú sezónu zaplatených /neviem presne/ okolo sedem miliónov  amerických dolárov. Ubehne krátka doba a tento talentovaný Rus si osobne prestáva rozumieť s generálnym manažérom i okolitým personálom. Do toho prichádza jeho zranenie, kedy podstatnú časť sezóny neodohrá. Osobnostné problémy s vedúcimi klubu narastajú a Jašin je záhadne stále zranený. Už bolo očividné, že ani tak nejde o zranenie, ako o jeho protest. Pritom mu však čiastka 7000 000 dolárov prichádza každú sezónu. Ubehnú roky, Jašin nehrá, priberie a stratí formu. Už sa od neho skoro nič nečaká, len klub odratáva roky, ktoré ešte bude musieť platiť 7000 000 dolárov hráčovi, ktorý za nich skoro ani nehrá. Tento chybný krok oberal klub o mnohé sezóny, kedy si kvôli tomuto nešťastnému kontraktu nemohli dovoliť iných hráčov.