Podnikanie je súvislá činnosť vykonávaná podnikateľom samostatne vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť. Takto definuje podnikanie obchodný zákonník. Takisto si veľa ľudí zakladá živnosť. Živnosť je podnikaním, ale nie každé podnikanie je živnosťou. Toto všetko by ste vedeli, keby ste študovali na obchodnej akadémii. Tam vás naučia skoro všetko o podnikaní.

hodiny

Čím je teda podnikanie náročné?

·         Zaberie vám väčšinu času
Určite ste už o tom počuli, že keď chcete podnikať, zaberie vám to oveľa viac času ako zamestnanie. V zamestnaní vám o štvrtej končí pracovná doba a vy sa môžete venovať svojim záľubám alebo rodine. No v podnikaní to neplatí. Musíte si vedieť oddeliť pracovnú dobu od tej súkromnej. Častokrát ste skoro celý deň na telefóne, pretože potrebujete vybavovať rôzne záležitosti od dodania materiálu až po výplaty svojim zamestnancom. Všetko je len na vás ako si to zadelíte.

·         Nesmiete zabudnúť na rodinu
Častokrát sa stáva, že podnikatelia zabúdajú na svoje rodiny. Práca sa pre nich stane prvoradou a rodinu odložia na druhé miesto. To by sa však nemalo stať v žiadnom prípade. Rodina je základ. Na to netreba zabúdať. A finančné alebo materiálne dary vašej rodine nevynahradia váš čas. Pretože čas je nenahraditeľný a už nikdy ho nevrátite naspäť, takže je to to najviac, čo môžete niekomu podarovať.

·         Treba oddeliť rodinné financie od firemných
Toto býva dosť veľkým kameňom úrazu u podnikateľov. V žiadnom prípade by sa to však nemalo stávať, pretože to spôsobuje veľké ťažkosti. Hlavne ak máte rodinu, ktorá dokáže minúť všetko čo zarobíte (nekrúťte hlavou, ja také dokonca poznám osobne). Vtedy je to problém, pretože nebudete mať za čo nakúpiť spomínaný materiál alebo vyplatiť svojich zamestnancov. A to by sa vám nemalo stať v žiadnom prípade.

hlasovací lístky

·         Ste pánom svojho času
Je to skvelá predstava. Máte celý deň len pre seba a zopár povinností, čo musíte vybaviť. Ale časom ako budete dlhšie podnikať sa toho bude nabaľovať a vy sa spamätáte, že neviete ani kde vám hlava stojí. Základom úspešného podnikania je zarábať na druhých ľuďoch. Vy v podstate ani nemusíte ovládať rôzne druhy alebo techniky vášho podnikania ak máte skúsených a inteligentných ľudí. Tí spravia všetko za vás. Tak by malo správne podnikanie vyzerať.
Tak, čo vy na to? Idete do toho?