LED technológia patrí k najviac skloňovaným pojmom vo svete osvetlenia, pretože predstavuje novú generáciu, ktorá so sebou prináša nový vietor v podobe úsporných a ekologických riešení osvetľovania priestorov v interiéroch aj exteriéroch. K nim však treba prirátať aj množstvo príslušenstva, ktoré sú súčasťou inteligentného osvetlenia.

Šetriť energiu je dnes podstatné

Nízka spotreba elektrickej energie, ale vyššie počiatočné náklady, dlhá životnosť a ekologické zloženie spolu s moderným dizajnom a netradičnými tvarmi je LED osvetlenie momentálne top v tomto segmente. Klasické svietidlá tak nie je problém nahradiť modernými, úspornými a oveľa originálnejšími, spolu so svietidlami sú moderné aj ostatné ich súčasti, napríklad tam patria snímače pohybu.

Distribútorom LED svietidiel a príslušenstva na Slovensko a do Českej republiky sa v roku 2011 stala firma LEDprodukt.s.r.o., od vtedy https://www.joj.sk/vtedy-na-zapade/epizody/2016-04-30-vtedy-na-zapade-premiera predala už mnoho rozličných druhov svetelných zdrojov a prináša na trh stále nové a modernejšie typy. Okrem žiaroviek, panelov, trubíc, reflektorov či pásikov má pre zákazníkov na predaj aj spomínané snímače pohybu. Ide o pohybový senzor 230v vynález, ktorý za vás rozsvieti svetlo vždy, ak sa priblížite na určenú vzdialenosť alebo pred senzorom iba prejdete, pretože zachytí váš pohyb.

Svetlo je dôležité

Snímač pohybu je možné pripojiť k LED osvetleniu, ale aj ku klasickému osvetleniu, jeho dosah je minimálne 6m, dĺžka svietenia môže byť minimálne 10 a maximálne 15 sekúnd. Senzor má uhol detekcie až 360°; stupeň ochrany je IP20 a inštalovať ho je možné do výšky 2,2 až 4 metre. Napájanie je do bežnej elektrickej siete. Druhý typ snímača má detekciu pohybu s uhlom 180°; s dosahom maximálne 12 metrov, čas svietenia je rovnaký, od 10 do 15 sekúnd a inštalačná výška sa pohybuje v rozmedzí od 1,8 do 2,5 metra. Pohybové senzory si zákazníci obľúbili hlavne kvôli možnosti rýchleho zapnutia svetla bez nutnosti použiť vypínač, a potom rýchle vypnutie, čo prináša so sebou aj istú úsporu elektrickej energie, pretože v tomto prípade nehrozí, že svetlo zabudneme vypnúť.